صفحه اصلی


افست (Offset) به معنای جابجایی و علت نامگذاری این نوع چاپ به دلیل جابجایی یا انتقال مرکب بواسطه زینک بر روی یک لاستیک و نهایتاً بر روی کاغذ یا ... است.
همانطور که در شکل بالا مشخص است، فارغ از توضیحات مفصل فرایند کامل دستگاه های چاپ افست، میتوان این چاپ را در چند جمله کوتاه به طور خلاصه معرفی نمود.
1. آب و مرکب از طریق نَوَردها (بالا برنده ها)ی دستگاه به غلطک های مربوطه تزریق میشوند.
2. زینک یا پلیت طی فرآیند لیتوگرافی آماده گشته و روی غلطک مربوط به خود نصب میگردد.
3. لاستیک مناسب با چاپ مربوطه روی غلطک مربوطه نصب میشود.
4. کاغذ مناسب به اندازه های متناسب با نوع چاپ و دستگاه برش میخورد.
5. کاغذ در محل خود واقع در دستگاه چاپ قرار میگیرد و جهت تنظیم رنگ و محل چاپ در کاغذ، چندین نمونه چاپ انجام میگیرد.
6. در نهایت دستگاه روی سرعت مناسب با نوع کاغذ و چاپ تنظیم میگردد و کار چاپ انجام میشود.
7. پس از تکمیل فرایند چاپ، جهت خشک شدن، کاغذها در محلی روی هم قرار میگیرند.
8. در صورت نیاز، کاغذها جهت انجام مراحل خدمات پس از چاپ از جمله سلفون کشی، UV کشی، طلاکوب و نقره کوب، داغکوب یا ... ارسال میگردد.
9. پس از آن، در صورت نیاز به صحافی، عملیات صحافی انجام میگیرد.
10. پس از صحافی، در صورت نیاز به برش خاص، عملیات لترپرس یا دایکات متناسب با ضخامت کاغذ و نوع کار انجام میگیرد.
11. در نهایت عملیات بسته بندی صورت خواهد گرفت.

مبنای‌ چاپ‌ افست‌ تقابل‌ و‌ همراهی‌ آب‌ و‌ مرکب‌ است‌ و‌ تنظیم‌ این‌ دو‌ عامل‌ در‌ حالی‌ که‌ یکی‌ از‌ ابتدایی‌ترین‌ مراحل‌ چاپ‌ است،‌ مهم‌ترین‌ بخش‌ نیز‌ به‌ حساب‌ می‌آید.‌
برای چاپ روی کاغذ و سایر رسانه های چاپی مثل پارچه و ... با فناوری چاپ افست، بایستی ابتدا یک لایه نازک و یکنواخت آب روی پلیت یا زینک قرار بگیرد و روی آن مرکب که از جنس چربی است بیاید.
اگر‌ لایه نازک آب‌ به‌ صورت‌ یکنواخت‌ به‌ روی‌ پلیت‌ انتقال‌ پیدا‌ نکند،‌ مشکلات‌ عدیده‌ای‌ را‌ برای‌ چاپ‌ به‌ وجود‌ می‌آورد‌ که‌ می‌توان‌ به‌ غیریکنواختی (مرکب‌ بیشتر‌ از‌ آب‌ باشد)‌ و‌ یا‌ بوری‌ (آب‌ بیشتر‌ از‌ مرکب‌ باشد)‌ اشاره‌ کرد.
در حالت غیریکنواختی یا اصطلاحاً پرکردگی، در صورتی که به دقت به کاغذ نگاه کنید، متوجه میشوید که سطح کاغذ در قسمت هایی که باید از رنگ یکنواخت میبود (اصطلاحاً ترام)، در بعضی قسمت ها پررنگ تر و بعضی قسمت ها کمی کمرنگ تر بنظر می آید یا اصطلاحاً کچلی خواهد داشت.
به دلیل سختی کار با ماشین آلاتی که سیستم بالابرنده آب در آنها با پارچه بود که در نتیجه یکنواختی 100% را به سختی میتوان از این دستگاه ها به دست آورد، از سال 2000 به بعد ماشین آلات برپایه الکل وارد بازار شد که سیستم انتقال آب مویرگی داشته و این مشکل را برای مشتریان و همچنین اپراتورهای دستگاه های چاپ تا حد زیادی مرتفع ساخته است که به مرور همین دستگاه ها نیز با تغییرات جزئی در شمایل و سیستم کارکرد، ارتقاء یافتند.

زینک یا پلیت، به ورق نازک فلزی از جنس آلیاژ آلومینیوم و روی (زینک) می‌گویند که یک لایه نازک ژلاتینی از جنس پلیمر روی آن قرار دارد. جنس زینک به نحوی طراحی شده که به هیچ وجه مرکب به خود نمیگیرد اما لایه ژلاتینی روی آن مرکب را جذب میکند.
زینک ها در دو نوع حساس به UV و حساب به حرارت وجود دارند. در زینک های حساس به UV ، اشعه فرابنفش دستگاه های Image Setter قسمت هایی که قرار است چاپ روی آنها انجام نشود را از روی زینک تبخیر میکند و در زینک های حساس به حرارت، لیزر دستگاه Plate Setter آن قسمت ها را میسوزاند.
متداول است که به ورقه ی فلزی تولید شده در حالت اول زینک و در حالت دوم پلیت می گویند.

واژه ی لیتوگرافی در فارسی به معنای چاپ سنگی است که بر گرفته از یکی از روش های چاپ بسیار قدیمی است که بعداً نو گزینش شده و به تکنولوژی تولید فیلم و زینک نیز تعمیم داده شده است.
در لیتوگرافی ابتدا فایلها به چهار رنگ اصلی سازنده ی خود تقسیم می شوند و سپس تصویر مربوط به هر رنگ با نوعی پلیمر مخصوص بر روی صفحه ی فلزی چاپ می شود.
برای ساخت زینک دو روش وجود دارد روش قدیمی تر که امروزه هنوز هم کم و بیش مورد استفاده قرار می گیرد از دستگاهی به نام ایمیج ستر (Image Setter) استفاده می شود.

این دستگاه هر چهار فایل تفکیک شده از فایل اصلی را با رنگ مشکی بر روی طلق شفاف پرینت می گیرد. در حقیقت دستگاه ایمیج ستر چیزی جز یک پرینتر سیاه و سفید بزرگ لیزی با قابلیت پرینت بر روی طلق شفاف نیست. البته دقت چاپ و رزولوشن پرینت در این دستگاه فوق العاده بالاست. پس از اینکه این طلق ها آماده شد آنها را بر روی زینک های خام چسبانده و با گیره های مخصوصی فیکس می کنند. سطح زینک خام از ماده ی پلیمری جاذب مرکب پوشانده شده است و در طی فرایند ساخت زینک قسمت های اضافی از روی سطح آن برداشته می شود تا فقط بخشهای طرح باقی بماند. در حقیقت عملیات چاپ بر روی زینک برعکس حالت معمول انجام می شود.
جنس مواد پلیمری که سطح زینک را پوشانده است به نور فرابنفش حساس است و در صورت قرار گرفتن در مقابل نور تبخیر می شود. پس از اینکه طلق های شفاف که به آنها فیلم گفته می شود را بر روی زینک بستند آنها را در محفظه ای قرار می دهند تا نور ببینند. در اثر نور دیدن در بخشهایی از زینک که در مقابل طلق شفاف قرار گرفته و نور می بیند مواد پلیمری تبخیر می شوند و از بین می روند اما در بخشی که زینک در مقابل بخشهای سیاه شده ی فیلم قرار میگیرد و نور نمیبیند مواد پلیمری باقی می مانند. سپس زینک را در محلولی قلیایی (معمولاً از مشتقات آمونیاک) شستشو می دهند تا بخشهای باقی مانده ی مواد پلیمری که نور دیده اند ولی هنوز کم و بیش بر سطح زینک باقی مانده اند پاک شوند و اصطلاحاً زینک ظاهر شود. پس از آن زینک در محلولی دیگر شستشو داده می شود تا بخشهای نور ندیده ی آن تثبیت شوند. بنابر این ساخت زینک در این روش شامل تهیه ی فیلم و سپس ساخت زینک است.
اما در روش های جدید تر از دستگاهی به نام Plate Setter استفاده می شود که بدون درست کردن فیلم مستقیماً زینک را می سازد. یعنی فایل از کامپیوتر به دستگاه ارسال می شود و زینک آماده از دستگاه خارج می شود. میتوان گفت که دستگاه پلیت ستر پرینتر زینک است.

1- کدر بودن مشهود چاپ انجام شده
2- وجود لکه ای با رنگ دیگر یا لکه های چاپ نشده (سفید)
3- تفاوت مشهود رنگ چاپ شده نسبت به رنگ فایل طراحی
4- برش خوردن قسمت مهمی از طرح در چاپ
5- رنجه شدن (زیگزاگی شدن/کچلی) دور حروف و شماره های ریز موجود در طرح
6- عدم چسبیدن کامل سلفون یا لمینیت به کارت ویزیت، جلد کتاب یا ...
7- چاپ نشدن بخشی از طرح در تعداد قابل توجهی از تراکت ها، کارت ویزیت ها، جلدها یا ...
8- چاپ نشدن بخشی از طرح در تمامی تراکت ها، کارت ویزیت ها، جلدها یا ...
9- صحافی نامناسب و کنده شدن صفحات کتاب یا دفتر یا ... از آن
10- برش نامناسب و ناصاف (محل برش خورده در صفحات یا تراکت های مختلف فرق داشته باشد، یا همگی بصورت کج و اریب برش خورده باشند)
11- عدم قرار گیری دقیق UV موضعی (برجستگی) یا طلاکوب و یا داغی (برجستگی کامل) در محل موردنظر
12- تا خوردگی بی جهت در قسمتی از طرح در تمامی یا قسمتی از رسانه های چاپی

پرینت